Ergonomika
Vārds ‘’ergonomika’’ ir grieķu izcelsmes vārds,kas veidots no vārdiem – ‘’ergon’’- darbs,spēks un ‘’nomos’’ – likums, noteikumi. Ergonomika ir zinātne par cilvēkam drošu un ērtu iekārtu izveidošanu, kas pēta faktorus, kas ietekmē cilvēka darba produktivitāti un darba vides apstākļus, kas var ietekmēt veselību.
Kā zināms neveselīga, nedroša, diskomforta vide ierobežo fiziskās un garīgās spējas, kas savukārt ietekmē cilvēka uzvedību.
Kā Jūsu bērnam būtu jāsēž pie rakstāmgalda? Pirmkārt – ergonomiski, tas nozīmē dabiski, nesaspringti, fizioloģiski pareizi.Tāpēc bērnu mācību mēbelēm jābūt konstruētām pēc ergonomikas likumiem.
Moll konstruktori savus produktus izstrādājuši kopā ar ergonomikas ekspertiem, tāpēc Moll ‘’bērnu un jauniešu mācību birojs’’ atbilst visiem pēdējiem zinātnes sasniegumiem.
Vieta mācībām – tas ir bērnu istabas centrs, bet tā kā bērna vajadzības augot arī mainās, mēbelēm jāaug līdz ar bērnu un jāpielāgojas tam. Moll mēbeles to nodrošina.
Pareizas sēdēšanas ābece:
1. Lai bērna mugurkaulu saglabātu veselu, darba vieta jāpielāgo konkrēti Jūsu bērna augumam un proporcijām.Pirmkārt tas jāsāk ar krēslu, otrkārt jānoregulē galda augstums.
2. Krēsla augstums ir pareizs, ja kājas ērti novietotas uz grīdas un pēdas virsmas leņķis ar apakšstilbu ir nedaudz platāks par 90 grādiem.
3. Regulējot krēsla dziļumu, attālumam starp sēdes priekšējo malu un augšstilba bedrīti jābūt apmēram četru pirkstu platumā, tas nodrošina pareizu asinsriti kājām.
4. Atzveltnes augstumu regulējot, jānodrošina atbalsts visai mugurai līdz pat lāpstiņām. Tas noņem muguras saspringumu.
5. Riteņbāzes kustīgums nodrošina nepieciešamo sēdēšanas dinamiku.
6. Galda augstumu izvēlas, noliekot uz tā rokas līdz pat elkonim. Galda augstums ir optimāls, ja pleci ar roku veido leņķi nedaudz platāku par 90 grādiem.
7. Darbojoties pie galda, rokām līdz elkonim jāatrodas uz galda, tas noņem slodzi kakla muskuļiem.
8. Lietojot datoru, monitoram jāatrodas tālāk par izstieptas rokas attālumu, lai acīm nebūtu papildus slodze. Ja monitors atrodas acu augstumā vai augstāk, acīm papildus jāsasprindzinās, tāpēc pareizi monitoru novietot zem neliela leņķa zemāk par galda virsmu. Moll konstruktori ir izstrādājuši saviem galdiem šādu iekaramu papildvirsmu monitoriem Multi Deck.
9. Pietiekams apgaismojums telpā un uz galda nodrošina labu pašsajūtu, bet nepietiekams – veicina saspringumu, pat galvassāpes. Dabīgs apgaismojums ir vispatīkamākais, tāpēc pareizi darba vietu ir novietot logu tuvumā.Kad nepietiek dabīgā apgaismojuma, jārūpējas par mākslīgo – tā piemēram lasīšanai ir nepieciešams apgaismojums ne mazāk par 500LUX. Šo līmeni nodrošina moll lampas Flexlight.
Moll galdu īpašā priekšrocība ir viegla virsmu slīpuma regulēšana 30 grādu diapazonā. Lasot, rakstot vai zīmējot – katrai šai nodarbei ir sava optimālā poza raugoties no ergonomikas, to nodrošināt var ar attiecīgu virsmas slīpumu.
Rekomendējamie galda virsmu slīpumi:
0 – 5 grādi – zīmēšanai
8 - 12 grādi – rakstāmdarbiem
15 - 20 grādi – lasīšanai
Tātad sēdēt ergonomiski ir tikpat viegli kā 2×2, vajag tikai izraudzīties pareizās mēbeles un investēt Jūsu bērna veselībā un veiksmīgās mācībās!
< atpakaļ